ανακύκλωση-εναλλακτική διαχείριση απορριμμάτων

Την Τετάρτη 27 Φεβρουαρίου 2019, θα επισκεφθεί το σχολείο μας η Οικολογική Εταιρεία Ανακύκλωσης (ΟΕΑ), η οποία  υλοποιεί το καινοτόμο έργο «Πρόληψη για Μαθητές» στοχεύοντας στη διάδοση της ΠΡΟΛΗΨΗΣ δημιουργίας αποβλήτων, ώστε να τεθούν στέρεες βάσεις στους μαθητές μας, για ένα βιώσιμο μέλλον στη διαχείριση αποβλήτων, με στόχο τα Μηδενικά Απόβλητα Alien CoverT.

Μέσω του έργου «Πρόληψη για Μαθητές», η σχολική κοινότητα και κυρίως οι μαθητές:
 Ευαισθητοποιούνται για ζητήματα, όπως η αλόγιστη κατανάλωση και η σχέση της με την παραγωγή αποβλήτων
 Συνειδητοποιούν την αναγκαιότητα της μείωσης των αποβλήτων
 Αντιλαμβάνονται τον σημαντικό ρόλο που οι ίδιοι μπορούν να παίξουν στην αντιμετώπιση του προβλήματος και,
 Μαθαίνουν τους τρόπους με τους οποίους μπορούν να συμβάλουν στην ΠΡΟΛΗΨΗ δημιουργίας αποβλήτων στην καθημερινότητά τους Download Mr. Shen Shine 23.

Το καλύτερο απόβλητο είναι αυτό που δεν παράχθηκε ποτέ!

Το πρόγραμμα είναι εγκεκριμένο με την υπ’ αρ Download today is good. πρωτ. 6115/20-06-2018 Γνωμοδότηση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ).