Εποχική Γρίπη – Οδηγίες από το Υπουργείο Υγείας

Αγαπητοί γονείς,

Με βάση τα στοιχεία του Κέντρου Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων (ΚΕΕΛΠΝΟ), η δραστηριότητα της εποχικής γρίπης αρχίζει να αυξάνεται τον Ιανουάριο, και η κορύφωση της δραστηριότητας συμβαίνει κατά τους μήνες Φεβρουάριο-Μάρτιο Shark Family.

Το Υπουργείο Υγείας εξέδωσε αναλυτική εγκύκλιο για την εποχική γρίπη στην οποία αναφέρεται τόσο η συμπτωματολογία όσο και τρόποι προφύλαξης και αποτροπής της διάδοσής της στο μαθητικό και εκπαιδευτικό πληθυσμό ios 12 베타 다운로드.

Σύμφωνα με την ανωτέρω εγκύκλιο :

Η κλινική συμπτωματολογία της γρίπης περιλαμβάνει:

• Πυρετό (μεγαλύτερο ή ίσο με 38ο C) και ένα από τα παρακάτω συμπτώματα:
  • Βήχα
  • Πονόλαιμο
  • Μυαλγίες
  • Συνάχι
  • Πονοκέφαλο
  • Ρίγος
  • Αίσθημα κόπωσης
  • Διάρροια και εμέτους

«Τονίζεται ότι τα παιδιά, οι εκπαιδευτικοί και οι εργαζόμενοι των σχολείων που παρουσιάζουν γριπώδη συνδρομή, όπως περιγράφεται παραπάνω, πρέπει να παραμένουν στο σπίτι για όσες μέρες διαρκεί ο πυρετός και επιπλέον ακόμα ένα 24ωρο μετά την υποχώρησή του, χωρίς τη χρήση αντιπυρετικών Download vmware unlocker.

Οι εκπαιδευτικοί οφείλουν να συμβουλεύουν τους γονείς και τα άτομα που ασχολούνται με τη φύλαξη παιδιών στο σπίτι, να ελέγχουν καθημερινά τα παιδιά για την εμφάνιση συμπτωμάτων γρίπης, όπως αυτά περιγράφονται παραπάνω πριν τα στείλουν στο σχολείο και εάν εμφανίζουν συμπτώματα να μην τα στέλνουν.»

Σύμφωνα με οδηγίες του Υπουργείου Υγείας προς τα σχολεία, για την αποφυγή της εξάπλωσης της εποχικής γρίπης θα πρέπει να τηρούνται οι κανόνες ατομικής υγιεινής, όπως:

• Αποφυγή επαφής χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα για τη μείωση του κινδύνου μόλυνσης download utube.
  • Αποφυγή κοινής χρήσης των μολυβιών, των στυλό, των μαρκαδόρων και άλλων προσωπικών αντικειμένων sgtray 다운로드.
  • Σε βήχα ή φτέρνισμα, κάλυψη της μύτης και του στόματος με το μανίκι στο ύψος του αγκώνα ή με χαρτομάντιλο Download Noodle Road.
  • Το χρησιμοποιημένο χαρτομάντιλο πρέπει να απορρίπτεται αμέσως μετά τη χρήση στους κάδους απορριμμάτων camera app.
  • Τα παιδιά να μην πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση με το στόμα 굿바이평양 다운로드.
  • Τακτικό πλύσιμο των χεριών των παιδιών με υγρό σαπούνι και νερό ή εναλλακτικά να χρησιμοποιείται αντισηπτικό αλκοολούχο διάλυμα ή χαρτομάντιλα με αλκοόλη.                                                                                                                                                                                                   Σας ευχαριστούμε πολύ για τη συνεργασία 카카오tv 1080p.