Ανακύκλωση – Αλλάζοντας Συμπεριφορές… Αλλάζουμε το μέλλον

Αγαπητoί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι

η περιβαλλοντική οργάνωση: Οικολογική Εταιρεία Ανακύκλωσης (ΟΕΑ),  με την άδεια του ΥΠΑΙΘ, υλοποίησε την Τρίτη 22 και την Τετάρτη 23 Νοεμβρίου 2022 – σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Αξιοποίησης Ανακύκλωσης (EEAA) –  πρόγραμμα περιβαλλοντικής ενημέρωσης-ευαισθητοποίησης στο σχολείο μας,  με τίτλο: “Ανακύκλωση – Αλλάζοντας Συμπεριφορές… Αλλάζουμε το μέλλον” ps3 iso kor.

Το εν λόγω πρόγραμμα υλοποιείται χωρίς οικονομική επιβάρυνση για τους μαθητές ή/και το σχολείο Download the newspaper reporter.

Οι παρουσιάσεις πραγματοποιήθηκαν από την κ. Τιμοθεάτου Κων/να, ανά τμήμα μαθητών και η κάθε παρουσίαση διήρκησε μια διδακτική ώρα με στόχο την:

• ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών και αυριανών πολιτών για ένα καθαρό και βιώσιμο περιβάλλον
  • ενθάρρυνση για ενεργή συμμετοχή των ίδιων των παιδιών στη διαχείριση των αστικών αποβλήτων
  • ανάπτυξη δημιουργικής και κριτικής σκέψης σχετικά με τους τρόπους που μπορούν να συμβάλλουν στην αντιμετώπιση και επίλυση του προβλήματος 플레이스토어 결제.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει παρουσίαση οπτικοακουστικού υλικού (powerpoint και προβολή video), που αφορά στα εξής:

• τα προβλήματα που προκύπτουν στο αστικό και φυσικό περιβάλλον από τη μη ορθή διαχείριση των απορριμμάτων,
  • βασικές έννοιες όπως η πρόληψη, η επαναχρησιμοποίηση και η ανακύκλωση, καθώς και τις πρακτικές εφαρμογές αυτών και
  • παρουσιάζεται η λειτουργία του συστήματος ανακύκλωσης συσκευασιών,
  • παρουσιάζεται ο τρόπος με τον οποίο μπορούν οι μαθητές/εκπαιδευτικοί και οι οικογένειές τους να συμμετέχουν σωστά και ολοκληρωμένα στα προγράμματα ανακύκλωσης, που υλοποιούνται από το σχολείο και το δήμο τους Download to learn Chinese.

Η παραπάνω δράση ευελπιστούμε να συμβάλλει στην περιβαλλοντική εκπαίδευση των όλων μας Download Sakuranbo.